POLITECHNIKA POZNAŃSKA

INSTYTUT INFORMATYKI
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA STUDENTÓW     NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRACOWNIKÓW     WYRÓŻNIENIA DLA INSTYTUCJI

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA STUDENTÓW

Konkurs Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepszą pracę magisterską

1987  -  J.Stefanowski, wyróżnienie, promotor: prof. dr hab. inż. Roman Słowiński
1990  -  M.Idzikowski, P. Grzeszczak, II nagroda, promotor: dr hab. inż. Tadeusz Morzy, prof. P.P.
1994  -  R.Mieńko, wyróżnienie, promotor: dr inż. Barbara Wołyńska Ph.D.
1995  -  M.Kasprzak, wyróżnienie, promotor: prof. dr hab. inż. Jacek Błażewicz
1997  -  D.Słobodzian, III nagroda, promotor: dr hab. inż. Tadeusz Morzy, prof. P.P.
1997  -  A.Czajka, wyróżnienie, promotor: dr hab. inż. Jerzy Nawrocki, prof. P.P.
1997  -  K.Oborzyński and C. Sobaniec, wyróżnienie, promotor: dr hab. inż. Jerzy Brzeziński, prof. P.P.
1998  -  M.Bocian, wyróżnienie, promotor: dr inż. Rafał Walkowiak
2002  -  M.Żurawski, wyróżnienie, promotor: dr hab. inż. Jerzy Stefanowski
2004  -  B.Paliświat, I nagroda, promotor: prof. dr hab. inż. Jerzy Nawrocki
2007  -  A.Dudczak, II nagroda, promotor: dr hab. inż. Jerzy Stefanowski
2008  -  P.Domagalski, wyróżnienie, promotor: dr. inż. Cezary Sobaniec
2009  -  M.Szubert, II nagroda, promotor: dr. hab. inż. Krzysztof Krawiec
2010  -  D.Brzeziński, II nagroda, promotor: dr. hab. inż. Jerzy Stefanowski, prof. P.P.

Konkurs ACM w programowaniu zespołowym

1994  -  Z. Kaczmarek, R. Szulc, W. Wysocki, VIII miejsce, (Europa, region północno-zachodni, Amsterdam, Holandia)
1997  -  Ł.Gwóźdź, M. Przysucha, M. Zawirski, VI miejsce, (Europa, region północno-zachodni, Delft, Holandia)
1997  -  F. Pankau, D. Weiss, P. Wesołek, IX miejsce, (Europa, region północno-zachodni, Delft, Holandia)
1998  -  Ł.Gwóźdź, S. Piotrowski, P. Zieliński, I miejsce, (Europa, region północno-zachodni, s'Hertogenbosch, Holandia)
1999  -  Ł.Gwóźdź, S. Piotrowski, P. Zieliński, XI miejsce, (Światowy konkurs w programowaniu zespołowym, Eindhoven University of Technology, Holandia)
1999  -  P.Wesołek, B. Nowierski, P. Zieliński, V miejsce, (region środkowoeuropejski, Praga, Czechy)
2000  -  P.Zielinski, B.Nowierski, P.Kubiaczyk, III miejsce, and M.Prinke, M.Rein, L.Olek VI miejsce, (środkowy region środkowoeuropejski, Universytet we Freiburgu, Niemcy)
2001  -  J.Chmiel, B.Nowierski, S.Skowronek, IX miejsce, (region środkowoeuropejski, Warszawa)
2003  -  W.Jaśkowski, S.Skowronek, S.Wąsik, XII miejsce, (region środkowoeuropejski, Warszawa)
2008  -  S.Walkowski, A.Gawarkiewicz, T.Zurkowski, IV miejsce, (region środkowoeuropejski, Wrocław)

Więcej o sukcesach w konkursach programowania zespołowego.

Międzynarodowy konkurs projektowania (CSIDC) organizowany przez IEEE Computer Society

2000  -  W.Gryncewicz, G.Jachimko, T.Janiszewski, A.Waliszewski, P.Zieliński, mentor J.Kniat, III miejsce w konkursie CSIDC 2000: The IEEE Computer Society 1st Annual International Design Competition, ( dyplom (jpg 90k), opis projektu (pdf 505k), zdjęcia, więcej o konkursie)
2001  -  P.Kowalik, P.Kubiaczyk, K.Nowak, S.Osiński, T.Pużak, mentor J.Kniat, I miejsce w konkursie CSIDC 2001: The IEEE Computer Society 2nd Annual International Design Competition, Projekt: BlueEyes Conscious Brain Involvement Monitor. Więcej informacji.
2002  -  M.Kowalski, B.Nowierski, M.Rein, Ł.Szajkowski, mentor J.Kniat, II miejsce w konkursie CSIDC 2002: The IEEE Computer Society 3rd Annual International Design Competition, Projekt: CarTooth: Car Payment System. Więcej informacji.
2004  -  W.Jaśkowski, K.Jędrzejek, B.Nyczkowski, S.Skowronek, mentor J.Kniat, I miejsce w konkursie CSIDC 2004: The IEEE Computer Society Fifth Annual Computer Society International Design Competition, Projekt: Lifetch: Life Saving System. Więcej informacji.
2005  -  J.Chmiel, M.Tłuczek, O.Stankiewicz, W.Świtala, mentor J.Jelonek, II miejsce w konkursie CSIDC 2005: The IEEE Computer Society Sixth Annual Computer Society International Design Competition, za projekt: Read IT: A Portable Text Reading System for the Blind People. CISDC 2005 blog. Dyplom.

Stypendia Ministra Edukacji Narodowej

1998/1999  -  J.Miądowicz, P.Zieliński
1999/2000  -  Ł.Gwóźdź, D.Weiss, P.Zieliński
2002/2003  -  M.Gabor, B.Nowierski, Ł.Olek, S.Osinski
2003/2004  -  W.Andrzejewski, P.Chudziński, Ł.Olek, B.Paliświat, A.Wojnowska
2006/2007  -  F.Gorski, P.Hołubowicz, P.Lichocki, M.Mamoński, P.Marciniak, M.Płaza, M.Ruciński, S.Stempiń, S.Szczepanowski, P.Taront, S.Wąsik.

Imagine Cup

2004  -  G.Sobański, Ł.Piątkowski, B.Pierzchalewicz, B.Wieloch, I miejsce w konkursie "Imagine Cup" organizowanym przez Microsoft Polska, za projekt "Bezpieczne miasto", opiekun: M.Sobczak. Więcej można zobaczyć tutaj. I obejrzeć film z IV wschodnioeuropejskiego finału konkursu Microsoft Imagine Cup w St. John's College w Cambridge (więcej).
2005  -  W.Jaśkowski, J.Gorgolewski, I miejsce w Imagine Cup 2005, w kategorii Visual Gaming. Więcej informacji
2006  -  M.Ignac, M.Stelmach, B.Rapp i W.Świtała, I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Imagine Cup" organizowanym przez Microsoft Polska, III miejsce w europejskich półfinałach w Słowenii, w kategorii "projektowanie oprogramowania", za projekt "HeartBIT", mentor: J.Jelonek. Czytaj więcej, więcej i jeszcze więcej...
2006  -  M.Wronowski, M.Tartanus, M.Zygmunt oraz S.Wybrański, I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Imagine Cup" organizowanym przez Microsoft Polska, w kategorii "projektowanie oprogramowania", za projekt "foodExplorer", mentor: M.Sobczak. Czytaj więcej, więcej i jeszcze więcej...
2006  -  J. Barcikowski wraz z Julią Górniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, II miejsce w kategorii "short film". Więcej informacji.
2007  -  S. Wybrański, M. Zygmunt, M. Wronowski, M. Tartanus, I miejsce w konkursie "Imagine Cup" organizowanym przez Microsoft Polska, opiekun: M.Sobczak. W mediach.
2007  -  Ł.Kirchner, P.Sikora, D. Walczak, M. Wrzos, II miejsce w konkursie "Imagine Cup" organizowanym przez Microsoft Polska, za projekt smartEducation. Opiekun: J.Jelonek. Broszura o produkcie. Kilka fotografii z konkursu, i film.
2007  - J. Barcikowski wraz z J.Górniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, I miejsce w kategorii "short film".
2007  -  Zespół InPUT: S.Wybrański, M.Zygmunt, M.Tartanus, M.Wronowski, zostali wybrani aby rozwijać projekt OneSpace w rachmach programu Imagine Cup Innovation Accelerator (Microsoft i British Telecomunications). Więcej informacji w http://www.wybranski.com/media.html oraz w relacji S.Brzezinskiego z TV Biznes.
2008  -  Zespół InPUT: S.Wybrański, M.Zygmunt, M.Tartanus, M.Wronowski, zdobył I miejsce podczas ImagineCup Innovation Accelerator 2008 w Palo Alto, CA, USA. Ich projekt *OneSpace* okazał się *najlepszym rozwiązaniem pod kątem biznesowym*. Więcej informacji o ImagineCup Innovation Accelerator i o edycji 2008. Informacja prasowa Microsoftu, zdjęcia z flickr.
2008  -  Zespół Aero@PUT: P.Kryger, M.Małaczyński, J.Pawłowski, P.Ślęzak (Wydział Elektroniki i Telekomunikacji) zakwalifikował się do finałów konkursu Imagine Cup 2008 w kategorii Embedded Development. Opiekunem był W.Świtała. Artykuł w lokalnej Gazecie Wyborczej.
2008  -  Zespół "Together": T.Nowak, P.Sikora, D.Walczak, M.Wrzos, M.Ignac (ubiegłoroczny absolwent i student I roku ASP w Poznaniu:) zakwalifikował się do finałów konkursu Imagine Cup 2008 w kategorii Software Design Interoperability Award. Opiekunem był J.Jelonek. Artykuł w lokalnej Gazecie Wyborczej.
2008  -  Zespół "Aero@PUT": P.Kryger, M.Malaczyński, J.Pawlowski, P.Ślęzak zajął III miejsce w kategorii "Embedded Development" w światowych finałach Imagine Cup, które odbyły się w Paryżu. Opiekunem zespołu był W.Świtała. Więcej o Ich projekcie Ecopteron. Więcej o Imagine Cup 2008.
2008  -  Zespół "Together": T.Nowak, M.Wrzos, D.Walczak, P.Sikora, M.Ignac, zajął III miejsce w kategorii "Software Design Interoperability" w światowych finałach Imagine Cup, które odbyły się w Paryżu. Opiekunem zespołu był J.Jelonek. Więcej o Ich projekcie 2GetThere. Więcej o Imagine Cup 2008.
2008  -  Ranking uczelni w Imagine Cup ( lokalna kopia).
2009  -  Zespół "Monastery of Innovations": K.Kaczmarek z projektem "HospFinder" zajął II miejsce w kategorii "MashUp" w światowych finałach Imagine Cup, które odbyły się w Kairze. Więcej o Ich projekcie http://www.karolkaczmarek.com/ i o Imagine Cup.

Inne konkursy i nagrody

1998  -  M.Faifer, III nagroda w konkursie firmy StatSoft na najlepszą pracę magisterską przygotowaną z zastosowaniem narzędzi statystyki i analizy danych zawartych w programach STATISTICA, STATISTICA Industrial System i STATISTICA Neural Networks, promotor: dr inż. Barbara Wołyńska
2001  -  M.Kosmowski, III nagroda w konkursie firmy Nokia pt. "Moja wizja przyszłości komunikacji bezprzewodowej". O konkursie można też przeczytać tutaj.
2003  -  P.Senftleben, II miejsce w konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Rada w Poznaniu oraz I miejsce w konkursie na najlepszą pracę dyplomową studentów polskich uczelni technicznych w dziedzinie elektrotechniki organizowanym przez Oddział Poznański SEP, za pracę inżynierską pt."Implementacja analizatora stanów logicznych w strukturze CPLD", promotor dr inż. Rafał Klaus.
2003  -  P.Kubiaczyk - nagroda EuroTalent w dziedzinie nauki przyznana przez Odział Poznański Telewizji Polskiej.
2004  -  B.Nowierski - nagroda EuroTalent w dziedzinie nauki przyznana przez Odział Poznański Telewizji Polskiej.
2004  -  Szymon Wąsik, Piotr Gawron, Władysław Bodzek - I miejsce w III Podlaskim Turnieju w Programowaniu zespołowym.
2005  -  W.Jaśkowski, S.Skowronek, S.Wąsik, I miejsce w Challenge 24, 24-godzinnym konkursie programistycznym w Budapeszcie, na Węgrzech. Rezultaty: ogłoszenie, punktacja zespołów (lokalne kopie).
2005  -  F.Górski, P.Marciniak, M.Płaza, S.Stempin - I miejsce, P.Lichocki, M.Mamoński, S.Wąsik - II miejsce, w konkursie Grid Plugtests 2005. Więcej informacji...
2007  -  A.Gawarkiewicz, J.Lamecki, W.Szymaniak - I miejsce w VI Podlaskim Turnieju w Programowaniu zespolowym.
2007  -  S.Wąsik, W.Mruczkiewicz, A.Gawarkiewicz - III miejsce; J.Lamecki, S.Walkowski, M.Matela - V miejsce; W.Szymaniak, M.Szubert, S.Kochman - IX miejsce, w I Otwartych mistrzostwach Krakowa w Programowaniu Zespołowym
KrakOpen 2007. Zobacz ranking.
2007  -  S.Wąsik, P.Lichocki, P.Hołubowicz, M.Kadziński, W.Mruczkiewicz, S.Bąk, M.Mamoński, M.Szubert - stypendium Polskie Talenty w konkursie Fundacji Grupy TP.
2007  -  K.Gałęcki, K.Gawronek, Nagroda Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską, pt. "System wspomagający proces legislacyjny w Urzędzie Miasta Poznania", promotor: prof. dr hab. inż. T.Morzy.
2007  -  Sz.Wąsik, W.Mruczkiewicz, T.Żurkowski, VI miejsce w XII Akademickich mistrzostwach Polski w programowaniu zespołowym.
2007  -  M.Kmieciak, M.Zawirski, M.Szubert zdobyli I nagrodę w konkursie IV Grid Plugtest contest w konkurencji Permutation Flow Shop Scheduling w Pekinie. Dyplom .
2007  -  M.Mamoński, P.Lichocki, Sz.Wąsik zdobyli II miejsce w konkurencji N-Queens w kategorii najwiekszej liczby uzyskanych rozwiązań.
2008  -  M.Kmieciak, J.Palus, M.Szubert, M.Zawirski, I miejsce w konkursie firmy e-point na najlepszą pracę dyplomową. Tytuł pracy "Rozproszone środowisko obliczeniowe oparte na bibliotece ProActive”. Promotorem był dr C.Sobaniec.
2009  -  M.Błażewicz, wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę magisterską z bioinformatyki zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Bioinformatyczne. Tytuł pracy "Wyszukiwarka fragmentów RNA - projekt i implementacja". Promotorem była dr inz. Marta Szachniuk.
2010  -  W.Mruczkiewicz, główna nagroda w konkursie Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego na najlepszą pracę magisterską z bioinformatyki. Tytuł pracy "Hyper-heuristics for Sequencing by Hybridization Problem". Promotorem był prof. Jacek Błażewicz.
2011  - T.Grzywalski (absolwent), J.Jurkiewicz (doktorant), J.Porzuczek, M.Szajek, I miejsce w kategorii "największa wartość biznesowa" konkursu Hack4Europe! za projekt Art4Europe.
2011  - P.Kaleta, Z.Tenerowicz (student UAM), I miejsce w kategorii "najbardziej innowacyjny pomysł" konkursu Hack4Europe! za projekt "EU Field game".

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRACOWNIKÓW

Złoty medal EURO

1991  -  J.Błażewicz, R.Słowiński, J.Węglarz

Doktorat Honoris Causa

2000  -  R.Słowiński - Faculte Polytechnique de Mons, Belgia
2001  -  R.Słowiński - Universite Paris Dauphine, France
2001  -  J.Węglarz - Politechnika Szczecińska
2002  -  J.Węglarz - Akademia Górniczo-Hutnicza
2005  -  J.Węglarz - Politechnika Częstochowska
2006  -  J.Węglarz - Politechnika Poznańska
2006  -  J.Błażewicz - Universtaet Siegen, Niemcy
2008  -  J.Węglarz - Politechnika Gdańska
2008  -  J.Węglarz - Uniwersytet Śląski
2008  -  R.Słowiński - Uniwersytet Techniczny w Chanii na Krecie (Πολυτεχνείο Κρήτης)
2009  -  J.Węglarz - Uniwersytet Zielonogórski

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

2000  -  J.Weglarz
2005  -  R.Słowinski więcej w   gazetach

Stypendia Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

1993  -  M.Drozdowski, J.Stefanowski
1995  -  A.Jaszkiewicz
1996  -  M.Hapke
1999  -  G.Waligóra
2001  -  M.Kasprzak, M.Sterna
2003  -  B.Walter
2004  -  B.Walter, M.Komosiński

Laureaci konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej na trzyletnie subsydia dla uczonych

2001  - R.Słowiński

Członkowie Polskiej Akademii Nauk

J.Weglarz - członek rzeczywisty
J.Błażewicz - członek korespondent
R.Słowiński - członek korespondent

Nagrody Polskiej Akademii Nauk

1996  -  J.Nawrocki nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę "Projektowanie i optymalizacja dynamicznego przydziału pamięci dla systemów czasu rzeczywistego"
1999  -  M.Drozdowski nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę "Selected problems of scheduling tasks in multiprocessor computer systems"
2002  -  J.Stefanowski nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę "Algorytmy indukcji reguł decyzyjnych w odkrywaniu wiedzy"
2005  -  M.Kasprzak nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę "Combinatorial Models and Methods for Reading Genomic Sequences"
2008  -  M.Sterna nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę "Late Work Scheduling in Shop Systems"
2009  -  P.T. Wojciechowski nagroda Wydziału IV Nauk Technicznych w dziedzinie informatyki za pracę "Language Design for Atomicity, Declarative Synchronization and Dynamic Update in Communicating Systems". Więcej ...

Nagroda Premiera

1996  -  A.Jaszkiewicz za pracę doktorską
1998  -  M.Drozdowski za pracę habilitacyjną
2000  -  M.Kasprzak za pracę doktorską
2001  -  G.Waligóra za pracę doktorską
2007  -  P.Formanowicz za pracę habilitacyjną

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dwn. Edukacji Narodowej)

1993  -  R.Słowiński, J.Stefanowski, A.Jaszkiewicz, nagroda zespołowa za wyniki badań naukowych
1995  -  J.Stefanowski nagroda indywidualna za pracę doktorską
1996  -  A.Jaszkiewicz nagroda indywidualna za pracę doktorską
2001  -  K.Krawiec, nagroda indywidualna za pracę doktorską
2009  -  P.T. Wojciechowski, nagroda indywidualna za pracę habilitacyjną

Inne konkursy i nagrody

1999  -  M.Komosiński, 5th European Conference on Artificial Life Research Award. Nagroda przyznawana młodym badaczom za wybitne prace z dziedziny sztucznego życia.
2000  -  zespół prowadzony przez M.Drozdowskiego, II miejsce w konkursie "Ekonomia internetowa na polskich uczelniach" organizowanym przez Intela i Prezydenta RP.
2001  -  K.Krawiec, konkurs   Towarzystwa Przetwarzania Obrazów na najlepszą rozprawę doktorską.
2001  -  K.Krawiec, J.Jelonek - (I nagroda ex aequo), P.Formanowicz (wyróżnienie) w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską organizowanym przez Fundację Krzewienia Nauk Systemowych, Polskiej Akademii Nauk.
2004  -  Projekt Carrot2, specjalna nagroda dla narzędzi badawczych w konkursie European Academic Software Award (EASA) 2004. Więcej informacji.
2006  -  J.Błażewicz, Nagroda Naukowa Miasta Poznania, dyplom (117k, JPG), w prasie (Glos Wielkopolski 23 VI 2006, 187k, png).
2006  -  M.Miłostan, B.Walter, Stypendium Naukowe Miasta Poznania.
2006  -  M.Szachniuk, Europejska nagroda za pracę doktorską (European Doctoral Dissertation Award) przyznana przez Europejskie stowarzyszenie Towarzystw Badań Operacyjnych EURO, informacja o nagrodzie, dyplom.
2006  -  A.Ławrynowicz, nagroda za najlepszy poster "Pattern discovery from ABoxes of OWL DLP knowledge bases" na szkole Fourth Summer School (SSSW'06) (Cercedilla, Hiszpania), oraz nagroda za projekt zespolowy (razem z: Eva Blomqvist - Jönköping University, Sweden, Tamas Hauer - CERN, Andriy Nikolov - Open University, UK, Jetendr Shamdasani - CERN).
2007  -  W.Jaśkowski, K.Krawiec, B.Wieloch wygrali konkurs Ant Wars. Zobacz także dyplom, lub raport. Możesz też zagrać z tą mrówką. Więcej informacji.
2007  -  K.Dembczyński, W.Kotłowski i M.Sydow (ostatnia osoba z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych) wygrali konkurs Knowledge Discovery Challenge organizowany w ramach konferencji ECML/PKDD'2007.
2008  -  A.Urbaniak, nagroda specjalna Aquarina im. doc. dr Krzysztofa Lipińskiego przyznana przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS) oraz SEEN Technologie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Ochrony Środowiska Naturalnego. Więcej ...
2008  -  Zespół z zakładu ISWD, pod kierunkiem dra J.Jelonka, wyróżnienie w kategorii "Systemy obsługi pasażerów", na targach TRANSEXPO w Kielcach.
2010  -  R.Wrembel, IBM Faculty Award.

NAGRODY INSTYTUCJI

2004  -  Jesteśmy centrum doskonałości.
2008  -  Pierwsze miejsce w rankingu uczelni prowadzacych kierunek Informatyka, przygotowanym przez Komitet Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Lokalna kopia rankingu.


[English Version] Wersja angielska - English version