dalej W górę wstecz Spis treœci
Dalej: Ochrona danych i zabezpieczenia W górę: Ramowe programy specjalizacji Wstecz: Inteligentne systemy wspomagania decyzji

Inżynieria oprogramowania

Inżynieria oprogramowania zajmuje się zagadnieniami wytwarzania dużego oprogramowania, istniejącego - wskutek jego rozwoju - w wielu wersjach i rozwijanego przez wieloosobowe zespoły ludzkie. W ramach specjalności studenci zapoznają się ze współczesnymi problemami, metodami i narzędziami zarządzania całym cyklem wytwarzania oprogramowania, począwszy od fazy analizy i specyfikacji wymagań, poprzez projektowanie, implementacje, testowanie, weryfikacje i walidacje, aż po problemy lokalizacji i pielęgnacji oprogramowania. Absolwenci tej specjalności są ukierunkowani na zarządzanie projektami programistycznymi i zespołami informatycznymi. Centralnym przedmiotem jest Studio rozwoju oprogramowania (Software development studio), w ramach którego studenci zarządzają projektami realizowanymi przez studentów III roku. W roku 1998/99 projekty są realizowane dla takich firm, jak Aonix (San Diego - USA), Lucent Technologies (Bydgoszcz), Alcatel - Teletra (Poznań), Ericpol (Kraków/Sztokholm), SuperMemo (Poznań), Talex (Poznań), DomData (Poznań). Firmy te wraz z Motorolą (Kraków) i Q-Labs (Szwecja) tworzą Radę specjalności.
Z reguły zajęcia są prowadzone w języku angielskim i w oparciu o anglojęzyczną literaturę. Stąd też prezentowane poniżej nazwy przedmiotów zostały sformułowane w języku angielskim.

Program specjalności obejmuje następujące przedmioty obowiązkowe:
Semestr Przedmiot      
VII Software development studio      
Models of software systems      
Management of software development      
       
VIII Software development studio      
Methods of software development      
Analysis of software artifacts      
       
IX Software development studio      
Architectures of software systems      
Real-time systems      
       
X Diploma seminar      
       



Lista przedmiotów obieralnych przygotowanych z myślą o studentach tej specjalności w roku 1998/99 wygląda następująco:
Semestr letni: Interpersonal communication    
  Human-computer interaction    
  Combinatorian optimisation    
       
Semestr zimowy: Interpersonal communication    
  Personal software process    
  Applied psychology    

Po VIII semestrze jest planowana 3-miesięczna praktyka zawodowa. Specjalizacja jest prowadzona przez Instytut Informatyki PP, a jej koordynatorem jest dr hab. inż. Jerzy Nawrocki. Dokładniejszy opis programu jest zawarty w pracy [11].
Aktualny plan specjalizacji mozna znaleźć na stronie: http://www.cs.put.poznan.pl/jnawrocki/ad-board/5se.html
dalej W górę wstecz Spis treœci
Dalej: Ochrona danych i zabezpieczenia W górę: Ramowe programy specjalizacji Wstecz: Inteligentne systemy wspomagania decyzji